Ko gero, sutiksite, kad kiekvienas mokinys mokykloje patiria streso, bet svarbu žinoti, jog stresas, kaip ir visi kiti žmogui duoti pojūčiai, yra normalus reiškinys. Kartais jis motyvuoja bei skatina mus dirbti, tačiau patirdami didelių išgyvenimų nuolat galime atsidurti bėdoje. Pavyzdžiui, jei jums nebepavyksta susikaupti per atsiskaitymus, esate išsiblaškę, namuose paliekate savo pietų dėžutę, netyčia sumaišome klases, jums verta skaityti toliau bei imtis priemonių nedelsiant!
Kaip sumažinti kasdieninio streso dozę?
Anot psichologės Ugnės Juodytės, vienas iš efektyviausių būdų sumažinti stresą yra iš anksto susirašyti ateinančios dienos ar savaitės darbus. Tai padės išvengti netikėtų staigmenų, užmaršumo ir užduočių pasilikimo paskutinei minutei. Taip pat reikėtų vengti kelių darbų atlikimo vienu metu. „Dažnai žmogus įsivaizduoja, kad vienu metu gali atlikti daugelį darbų, tačiau sąmoningą veiksmą galime atlikti tik vieną“, – sako psichologė. Žinoma, tokiems dalykams reikia skirti laiko, tačiau įpratus, planuoti pavyks savaime. Svarbu, jog pagerėjusi emocinė būsena leis labiau mėgautis kasdienybe.
Kaip įveikti užduotis, kurių vengiame?
Tokias užduotis geriausia daryti po truputį. Siūlome susiplanuoti konkretų laiką ir kiek užduoties konkrečiai padarysite. Reikėtų nepamiršti daryti pertraukų. Anksčiau minėta specialistė dar priduria: „Siūlau žiūrėti į jas [užduotis] kaip į mokymosi galimybes ir kartais sau leisti užduotis atlikti ne tobulai, bet pakankamai gerai”. Tai – puiki idėja, nes kartais pernelyg stipriai stengdamiesi pervargstame ir darbai lieka atidėti kitai dienai.
Kokių pratimų galiu imtis?
Sumažinti stresą gali padėti kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimai. Jų yra daug, tačiau mes išskyrėme kelis: reikia užsikelti kojas ant stalo ir ramiai pabūti kelias minutes, pašokinėti (geriausia ant batuto), įsikąsti pieštuką, nusišypsoti, giliai kvėpuoti, gerti daug vandens, suvalgyti šokolado. Taip pat padeda „laisvalaikiu daryti tai, kas nebūdinga darbo periodui“.
Tad jeigu mokykloje patiriate daug streso, pažvelkite į šiame straipsnyje išryškintus patarimus rimtai ir dar šiandien imkite keisti savo įpročius, nes į mokyklą be streso – misija įmanoma!
Straipsnio autorės 8d kl. mokinės Elzė Pugžlytė, Uršulė Giedraitytė, Agnė Naruševičiūtė. Konsultavo lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ineta Žymančiūtė.
Fotografija: energepic.com