Aštuntokai sukūrę verslą: „Draugai į mus žiūri kreivai“

Vis daugiau moksleivių ne tik varto vadovėlius ar maigo telefonus, bet ir kuria verslus. Vieni tokių – Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos 8 b klasės mokiniai Dovydas Verbickas, Ignas Vasilevičius, Julius Marcinkus ir Jokūbas Rytis Minkevičius, kurių konstruojami inkilai jau sulaukė investuotojų dėmesio.

Vaikinai, kalbėdami apie verslo pradžią, pripažįsta, kad tai pirmiausia buvo tiesiog užsiėmimas. „Norėjome kažką padaryti su Vilniaus simboliu, o vienas didžiausių sostinės skiriamųjų ženklų yra Gedimino pilis. Siekėme ją pritaikyti kasdieniniame gyvenime. „Fab Lab“ laboratorijoje tai galėjome įgyvendinti. Taip atsirado inkilai,“ ‒ prisimena Ignas.  Aštuntokų konstruojami paukščių nameliai yra maža minėtos pilies imitacija.

Vis dėlto vaikinai yra sąžiningi ir pripažįsta, kad kyla tam tikrų sunkumų. „Sudėtingiausia viską nusibraižyti, kad detalės būtų tikslios. Nes jei kreivai nusibraižai, reikia perdaryti,“ ‒ patirtimi dalinasi Ignas. „Nelengva užduotis rasti tinkamą fanieros plokštę, kuri nebūtų pažeista ir būtų galima gerą dalį išsipjauti,“ ‒ antrina Julius. „Žinoma, jau išmokome suktis jau ir iš tokių situacijų: kadangi inkilą sudaro keli sluoksniai detalių, blogąją fanieros dalį dedame į vidinę išorinių dalių pusę,“ ‒ rimtai pasakoja Dovydas. Paukščių nameliams naudojamos senos mokyklinės kėdės.

Mokslo metų pradžioje draugų kelyje pasirodė organizacija „Juniors achievements“ ir jų verslumo skatinimo projektas. Išklausius seminarų kursą, reikėjo sugalvoti ir pristatyti savo verslo idėją. „Pagalvojome, kad mūsų inkilai, kuriuos jau turime, ir gali tai būti,“ ‒ pasakoja Dovydas.

 Dabar bendraklasiai yra ir kolegos: įkūrė įmonę „Gediminaičiai“, jau prekiauja jos akcijomis. Nors oficialus bendrovės vadovas yra technologijų mokytojas Saulius Grigelis (pastarasis pataria, siūlo patobulinimus, ieško medžiagų), tačiau vaikinai nenuilsdami dirba visose srityse: priima technologinius sprendimus, gamina inkilus, ieško prekybos galimybių.  Šiuo metu vaikinai prekiauja savo inkilais mugėse, svetainėje „Skelbiu.lt“.

Artimiausi jaunuolių planai – pagreitinti inkilų gaminimo procesą. „Tai jau vyksta: dabar brėžiniai yra kompiuteryje, tad nereikės jų braižyti patiems. Belieka įdarbinti visas „Fab Lab‘o“  stakles, kad visi proceso etapai būtų greitesni,“ ‒ ateities uždaviniais dalinasi Ignas. „Turėtume pagaminti dvigubą kiekį inkilų per tą patį laiką,“ ‒ būsimus gamybos rezultatus skaičiuoja Dovydas. Dabar vaikinai per keletą valandų keturiese dirbdami gali pagaminti vieną ar du inkilus. Tolimesni jaunųjų verslininkų planai: keisti inkilų spalvą, puošti paukščių namelius įvairiais Vilniaus simboliais, sukurti kitokių formų inkilų.

Kalbėdami apie palaikymą aštuntokai pripažįsta, kad bendraamažiai nelabai juos supranta. „Draugams „Fab Lab“ yra vieta, kur galima pakvailioti, pažaisti, nes yra kompiuteriai, bet rimtai ten nieks neina. Tai ir į mus taip kreivai žiūri: „Jūs ten rimtai dirbat?!“ – pasakoja Ignas. Tačiau jaunieji kolegos sulaukia palaikymo iš tėvų ir mokytojų.

Paklausti apie patarimus kitiems bendraamžiams verslininkams, vaikinai pasikuklina. „Dar gal anksti  duoti patarimus, bet svarbu plėsti savo produkciją, ieškoti inovacijų. Žmonėms tas pats neįdomu,“  ‒ įsitikinęs Ignas. Dovydas ir Julius jam pritaria ir paprasčiausiai kitiems palinki: „Tiesiog darykite ir stenkitės!“

Skip to content